مراحل تولید کتاب ویدیویی

روند ۷ گانه تولید کتاب ویدیویی


تولید و انتشار کتاب ویدیویی به عنوان فعالیت اصلی این وبسایت شامل چند مرحله است که برای آشنایی بیشتر مخاطبان و علاقمندان توضیح داده می‌شود.

۱. تعیین کتاب: بخش تولید محتوا از بین پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های سال لیستی تهیه کرده و متناسب با هر موضوع و گروه سنی آنها را دسته بندی می‌کنند. سپس توضیحات کلی هر کتاب، طرح جلد، نام و مشخصات نویسنده یا مترجم و تعدادی لینک به وبسایت‌های مرجع را بصورت یک مجموعه منسجم آماده کرده و وارد پایگاه داده کتاب پویا می‌کنند.

۲. یادداشت برداری: پس از آماده سازی لیست و اولویت بندی، کتاب مورد نظر وارد مرحله مطالعه و یادداشت برداری اولیه می‌شود. در این مرحله نویسنده با مطالعه کتاب، نکته‌های مهم و کلیدی آن را برای استفاده در کتاب ویدیویی یادداشت می‌کند. یادداشت برداری به نسبت هرکتاب می‌تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات نویسنده قصد پرداخت به موضوع خاصی از کتاب در قالب نقد و بررسی و گاهی قصد معرفی اجمالی و بیان نکته‌های مهم کتاب را دارد.

۳. تدوین متن نهایی: با توجه به پیش زمینه ذهنی به دست آمده از مطالعه کتاب و همچنین یادداشت‌های به دست آمده در ضمن مطالعه، کار نگارش متن نهایی و فیلم‌نامه کتاب ویدیویی آغاز می‌شود. این متن می‌بایست ساده و قابل فهم باشد به طوری که مخاطب عام بتواند با مستندات ارائه شده ارتباط برقرار کند. استانداردهای این متن نیز به صورت کامل در صفحه همکاری با کتاب پویا شرح داده شده است.

۴. گویندگی متن: متن نهایی پس از بررسی توسط ناظر و تأیید صلاحیت برای گویندگی ارسال می‌شود.

۵. تهیه نمایش نامه تصویری: برای تولید هرنوع پویانمایی و کارگرافیکی خلاق، نیاز به یک نمایش نامه تصویری قوی و پویاست. این نمایش‌نامه شامل تصاویر منتخب برای استفاده در ویدیو و ریز جزئیات آن خواهد بود. تصاویر و نقاشی‌ها، متون و نکته‌های کلیدی که در ویدیو نمایش داده می‌شود نیز در این مرحله تعیین می‌شوند.

۶. ساخت ویدیو: در مرحله ساخت ویدیو به کمک محتوای به دست آمده ساخت ویدیو آغاز می‌شود. کتاب ویدیویی در نرم‌افزارهای رایانه‌ای گرافیکی تولید می‌شود که امکان متحرک سازی تصاویر ثابت را در اختیار گرافیست قرار می‌‍دهند. در اینجا متن، صوت و تصویر با هم آمیخته می‌شود تا کتاب ویدیویی ایجاد شود. تصاویر و متونی که هرکدام فهم مخاطب از متن را ساده‌تر می‌سازد.

۷. انتشار: هم‌اکنون کتاب ویدیویی به صورت آنلاین در بستر سایت و رسانه‌های اجتماعی در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.