همکاری و کسب درآمد

راهنمای مشارکت در تولید کتاب ویدیویی


کتاب پویا محیطی برای ترویج محتوای مفید و آموزنده، حمایت از مؤلفان و نویسندگان و کسب درآمد اینترنتی است. علاقمندان می‌توانند در پیشبرد اهداف این مجموعه سهیم باشند. به همین جهت بخشی به نام تولید محتوا در پنل کاربری وجود دارد. در این مقاله نحوه همکاری در زمینه محتوا و گرافیک برای تولید کتاب ویدیویی در 4 مرحله شرح داده شده است.

همکاری تولید محتوا

منظور از تولید محتوا، برداشت نویسی یا خلاصه نویسی کل یا قسمتی از یک کتاب به زبان ساده است که نکته‌های مهم یا برگزیده یک کتاب را بصورت کوتاه شرح می‌دهد. متن خلاصه، یک تصویر کلی از کتاب در ذهن مخاطب شکل می‌دهد بطوری که پس از مطالعه آن موضوع اصلی و نکته‌های مهمی که کتاب دربردارنده آن است را بدون مطالعه کامل کتاب دریافت می‌کند. این نوشتار به خواننده برای انتخاب کتاب مناسب و مورد پسند کمک می‌کند. بنابراین کتاب ویدیویی که دربردارنده خلاصه یک کتاب کامل است نکته‌های اصلی یا برگزیده کتاب را به مخاطب ارائه می‌دهد. در ادامه با مراحل 4گانه تولید محتوا بیشتر آشنا خواهید شد.


1. انتخاب کتاب: اولین قدم برای تولید محتوای مناسب، انتخاب کتاب مناسب است. کتابی که قصد خلاصه نویسی آن را دارید باید کتابی باشد که به محتوای آن تسلط داشته یا حداقل یک بار به طور کامل مطالعه کرده باشید. پس از آن با ثبت نام در کتاب پویا و طی کردن مراحل 3 گانه تولید محتوا می‌توانید متن خود را برای ناظران ارسال فرمایید، پس از طی مراحل بررسی در خصوص تأیید یا اصلاح متن از طریق ایمیل با شما تماس گرفته خواهد شد و پس از طی مراحل تولید محتوا، مرحله تولید ویدیو آغاز می‌شود.

در اولین مرحله می‌بایست از میان لیستی که در پایگاه داده سایت وجود دارد عنوانی انتخاب کرده و وارد مرحله بعد شوید.

اگر کتاب مورد نظر خود را داخل لیست پیدا نکردید از طریق صفحه درخواست کتاب جزئیات خواسته شده را ارسال کنید تا به لیست اضافه شود.


2. خلاصه نویسی: در این صفحه پس از انتخاب کتاب مورد نظر، مشخصات آن را مشاهده می‌کنید. در ادامه از شما خواسته می‌شود تا اطلاعات کلی در مورد کتاب وارد کنید. همچنین می‌توانید در هر مرحله تغییرات خود را ذخیره کرده و ادامه آن را از طریق صفحه نوشته‌های من بعدا انجام دهید.

پس از اتمام مرحله فوق نوبت ثبت نوشتار اصلی است. با توجه به یادداشت‌های کوتاهی که در مرحله قبل اضافه کردید می‌توانید متن خود را نگارش کرده و ارسال نمایید. همچنین بخشی برای آپلود فایل در این قسمت در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز می‌توانید عکس، فایل صوتی و متنی و غیره همراه با متن ارسال کنید.

چگونه خلاصه بنویسیم؟

خلاصه نویسی یک کتاب بهترین روش برای درک کامل محتوای آن است؛ علاوه بر این به شما در حفظ و یادآوری نکته‌های اصلی کتاب در هر زمان نیز کمک می‌کند.
اصلی‌ترین نکته برای نوشتن یک خلاصه خوب، مطالعه دقیق و یادداشت برداری از نکته‌های مهم هر فصل است؛ این نکته‌ها شامل خط اصلی موضوعی داستان یا کتاب و شخصیت‌های اصلی آن است. در نهایت می‌توانید از این یادداشت‌ها برای نگارش یک متن عالی استفاده کنید، در ادامه 3 روش برای خلاصه نویسی کتاب توضیح داده می‌شود.

نکته‌های کلی

 • علامت گذاری متن هنگام مطالعه: اینکار به شما کمک می‌کند بخش‌های اصلی کتاب را پیدا کرده و به راحتی خلاصه نویسی انجام دهید. می‌توانید به کمک دایره کشیدن دور کلمات کلیدی، هایلایت متن یا حاشیه نویسی عبارت‌های پیچیده، مهم و جالب یادداشت برداری انجام دهید. حتی می‌توانید عبارت‌های تکراری، پراکندگی و خط ربط های متن را نیز در کتاب علامت بزنید.
  اگر کتابی که آن را مطالعه می‌کنید متعلق به خودتان است می‌توانید علامت‌گذاری کرده و یا حاشیه آن را به یادداشت نویسی اختصاص دهید. و در صورتی که کتاب متعلق به شخص دیگری است بهتر است از کاغذهای برچسب‌دار برای یادداشت برداری استفاده کنید.

 • یادداشت برداری هنگام مطالعه: بهتر است دفترچه یادداشت خود را هنگام مطالعه همراه داشته باشید تا بتوانید ایده‌های خود را پیرامون کتاب یادداشت نمایید. یادداشت برداری هنگام مطالعه به شما کمک می‌کند تا مطالب کتاب را به درستی ضبط کنید. یادداشت برداری هنگام مطالعه از اینکه بخواهید بعدا دوباره به قسمت‌های مختلف کتاب رجوع کرده و جزئیات را یادداشت کنید، راحت‌تر خواهد بود.
  - پیشنهاد می‌شود تعدادی کاغذ مجزا برای یادداشت تهیه کنید و هرکدام را برای نوع متفاوتی از یادداشت‌ها اختصاص بدهید. برای نمونه یک برگه برای یادداشت‌ها و برداشت‌های شخصی، یک برگه برای لیست شخصیت‌های نامرده در کتاب و دیگری برای یادداشت طرح و ایده‌های کلی کتاب استفاده می‌شود.
  - هنگام مطالعه کتاب‌های خارجی می‌توانید کلماتی که معنای آن را به درستی متوجه نمی‌شوید را یادداشت کرده و بعدا معنای آن را در فرهنگ لغت پیدا کنید.
 • تهیه لیستی از نام و مشخصات شخصیت‌های اصلی کتاب: لیستی از اسامی شخصیت‌های اصلی کتاب تهیه کنید سپس برای هرکدام اطلاعاتی از قبیل معرفی، اهداف و نقش آن در داستان را بصورت مختصر کنار آن یادداشت کنید. از این یادداشت برای درک بهتر قالب اصلی داستان استفاده کنید.
  علاوه بر لیست شخصیت‌ها، می‌توانید بخشی را نیز به یادداشت خط داستانی کتاب اختصاص دهید، خصوصا هنگامی که چند خط داستانی موازی در کتاب دنبال می‌شود. در اینجا برای هر داستان بصورت مجزا یادداشت‌هایی تهیه کنید و در انتها نقطه عطف هرکدام را با دیگری مشخص نمایید.
 • شناخت بخش‌های اصلی کتاب: برای کمک به درک بهتر محتوا، می‌توان 3 بخش برای محتوای آن در نظر گرفت:
  بخش ابتدایی معمولا به معرفی شخصیت‌های اصلی و مقدمه می‌پردازد.
  بخش میانی به بررسی و صحبت در مورد موضوع اصلی مورد بحث کتاب می‌پردازد.
  و بخش پایانی به حل مسئله اصلی کتاب می‌پردازد.
  - یکی از نکته‌های حائز اهمیت این است که بفهمیم نویسنده بیشتر روی چه بخشی از کتاب تمرکز کرده است. موضوعاتی که در کتاب زیاد تکرار شده‌اند احتمالا از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین بهتر است که حتما این تناسب را هنگام خلاصه نویسی رعایت کرده و نکته‌های مهم را در آن ذکر کنیم.
 • تعیین اهداف کلیدی کتاب: به هنگام مطالعه سعی کنید در مورد درس‌هایی که کتاب قصد بیان آنها را دارد فکر کنید؛ در مورد اینکه چه ایده‌هایی و در چه قالب‌هایی بطور مرتب تکرار می‌شوند. برای نمونه گاهی نویسنده با ذکر داستان یا ارائه مستندات علمی سعی در اثبات مطلبی دارد. می‌توان با بیان اجمالی این مطالب و نتیجه گیری ساده در خلاصه نویسی، به اهداف کلیدی کتاب اشاره کرد.
 • حجم متن: حجم مناسب متن خلاصه نویسی شده برای استفاده در کتاب ویدیویی بین 400 تا 600 کلمه است.
  - گاهی اوقات، خلاصه شما نیازمند بیان مطالب بیشتری است، در این صورت می‌توانید متن خود را در چند قسمت ارائه کرده و هر قسمت را به بخش خاصی از کتاب اختصاص دهید، بنابراین برای یک کتاب چند قسمت ویدیو ساخته می‌شود.

سبک نوشتار

نوشته برگرفته از کتاب که در قالب محتوا ویدیویی در کتاب پویا منتشر می‌شود باید زیبا، ساده و بدور از پیچیدگی نوشته شود. در ادامه نکات مهم در این زمینه را بیان خواهیم کرد:
- به این جهت که متن شما به صوت تبدیل خواهد شد، باید به زبان محاوره‌ای، ساده و قابل فهم نوشته شود.
- نوشتار با یک مقدمه آغاز می‌شود به طوری که ذهن مخاطب برای دریافت مطلب اصلی آماده شود. مقدمه می‌تواند یک سؤال کلیدی، یک داستان کوتاه، ضرب المثل و یا یک مثال یا نقل قول از کتاب باشد.
- با توجه به رعایت حق نشر نویسنده متن باید نگارش خود فرد مشارکت کننده و بدور از کپی برداری مستقیم از کتاب باشد، اما نقل قول از جملات کلیدی کتاب که به فهم محتوا کمک می‌کند مانعی ندارد.
- مطالب باید منسجم و هر بخش از نوشتار دارای عنوان جداگانه باشد.
- بخش پایانی نوشته یکی از مهم‌ترین بخش‌های اثر شما می‌باشد که شامل نتیجه‌گیری و نکته اصلی و پایانی شما پس از مطالعه کتاب می‌باشد. می‌توان خاتمه را طوری بیان کرد که مخاطب ترغیب به خرید نسخه کامل کتاب شود و از این طریق از نویسنده و ناشر اثر هم حمایت مادی و معنوی به عمل آید.


3. طراحی ویدیو: اکنون متن خلاصه‌نویسی شده کاربر به عنوان فیلم‌نامه در اثر استفاده می‌شود. مهم‌ترین خصوصیت یک ویدیوی ممتاز، محتوای جذاب و البته جلوه‌های تصویری زیباست، البته باید گفت که تولید گرافیک برای کتاب ویدیویی یکی از چالش برانگیزترین مراحل کار است که به تخصص، خلاقیت و ذوق هنری بسیاری نیاز دارد.

کتاب ویدیویی چگونه تولید می‌شود؟

در مرحله تولید ویدیو، سیر کار به این صورت خواهد بود؛ گویندگی متن > استوری‌بورد > نقاشی، عکاسی یا فیلم‌برداری > طراحی و تدوین نرم‌افزاری > صداگذاری.

 • متن خلاصه‌نویسی شده پس از اصلاح و ویرایش به استدیو برای گویندگی ارسال می‌شود.
 • قبل از شروع طراحی، باید جزئیات دقیق هر تصویر مشخص شود. بنابراین در یک پوشه جداگانه اتفاقات هر پلان به کمک نوشته یا تصاویر کمکی شرح داده می‌شود. این تصاویر به عنوان پیش‌نویس و برای ویدیو عمل می‌کنند.